Varazdin

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το 1ο ΕΠΑΛ Άρτας  πραγματοποίησε την 2η  κινητικότητα μαθητών και εκπαιδευτικών στo Varazdin της Κροατίας στα πλαίσια υλοποίησης του Ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+

LEARING THROUGH SCHOOL PROJECTS – MOTIVATE, CREATE AWARENESS AND     MAKE STUDENTS MORE RESPONSIBLE”    No: 2018-1-RO01-KA201-0491104.

Πρόκειται για ένα διετές πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχουν η Ελλάδα η Κροατία η Τουρκία και η Ρουμανία που είναι η διοργανώτρια χώρα.

Η αποστολή που αποτελούνταν από 5 μαθητές και 2 εκπαιδευτικούς παρουσίασε δράσεις και εργασίες που είχαν  εκπονηθεί

Με θέμα : Historical and cultural personalities

Οι παρουσιάσεις έγιναν στο  ŠKOLASTRANIHJEZIKA ŽIGERπου είναι το σχολείο υποδοχής

Tα παιδιά συνεργάστηκαν άψογα και είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μαθητές και προσωπικότητες από τις παραπάνω χώρες να μοιραστούν εμπειρίες και εντυπώσεις σχετικά με το πρόγραμμα.Κατά την παραμονή μας ξεναγηθήκαμε στο σχολειό φιλοξενίας και στην παλιά πόλη του Varazdinπαίξαμε το κυνήγι του θησαυρού με νικητήρια την ομάδα των καθηγητών.

Στην συνεχεία πραγματοποιήθηκαν εκπαιδευτικές επισκέψεις στην πρωτεύουσα της χώρας το Ζάγκρεμπ όπου ξεναγηθήκαμε στο ιστορικό κέντρο καθώς και επίσκεψη στο ιστορικό κάστρο Trakošćan.Μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία  να γνωρίσουν τα αξιοθέατα της περιοχής και να γνωρίσουν τον πολιτισμό τα ήθη και τα έθιμα τους. Όλοι οι συμμετέχοντες επέστρεψαν στην Ελλάδα ενθουσιασμένοι από την εμπειρία τους αυτή την Κυριακή 11 Μαΐου γεμάτοι με θετικές εμπειρίες που θα αξιοποιηθούν αναλόγως για την σωστή συνέχιση και ολοκλήρωση του προγράμματος.