skills for life

01/12/2018

Το 1Ο ΕΠΑΛ Αρτας συμμετέχει ως εταίρος στο πρόγραμμα Erasmus + “Skill for life and work in Europe” no: 2018-1-RO01-KA229-O49463 για τα έτη 2018-2020

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετέχουν πέντε χώρες, Ρουμανία(διοργανώτρια χώρα) , Τουρκία, Ιταλία, Πορτογαλία, Ελλάδα. Οι πόλεις αντίστοιχα που συμμετέχουν είναι : Rosiori de vede , Afyonkarahisar, Vittoria, / Loule, Αrtα

Κατά την διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας θα επιμορφωθούν στα θέματα της αγοράς εργασίας τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη. Στο τέλος όλοι οι μαθητές μας θα είναι σε θέση να δημιουργούν ένα σύγχρονο βιογραφικό, cover letter , αλλά και θα είναι σε θέση να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις μιας επαγγελματικής συνέντευξης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει εκτός από τις μαθησιακά/διδακτικά μαθήματα και την δυνατότητα ανταλλαγής εμπειριών, κουλτούρας και πολιτισμού μέσω των ανταλλαγών που περιέχει. Οι μαθητές του 1 ΕΠΑΛ Αρτας θα ταξιδέψουν αυτά τα δύο χρόνια σε όλες τις χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Οι γνώσεις που θα αποκομίσουν τόσο οι μαθητές αλλά και το διδακτικό προσωπικό του σχολείου είναι ανεκτίμητες για την μετέπειτα πορεία τους.

Στα πλαίσια της προετοιμασίας των μετακινήσεων αλλά και της υλοποίησης όλου το προγράμματος ο διευθυντής του σχολειού Ψωμάς Θεόδωρος αλλά και δύο καθηγητές, η Αντωνίου Αικατερίνη που είναι και η συντονίστρια εκ μέρους του 1ου ΕΠΑΛ και η κα. Μποκογιάννη Σωτηρία βρέθηκαν στις 8-11-2018 ως 11-11-2018 στην Ρώμη για την πρώτη επαφή με τους εταίρους.

Θα ακολουθήσει η πρώτη μετακίνηση τον Φεβρουάριο στην Ρουμανίας στο Rosiory de vende.