Erasmus+ Πορτογαλία

ERASMUS+   Albufeira Πορτογαλία

Το 1ο Επάλ Άρτας στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ συμμετείχε σε κινητικότητα στην πόλη Albufeira της νότιας Πορτογαλίας την εβδομάδα από τις 20/01/2020 μέχρι τις 24/01/2020 με τίτλο Developing key students' competences and strengthening self-esteem through their personal development. Συμμετείχαν οι μαθητές Δραγατάκης Ευάγγελος , Χριστοδούλου Θεόδωρος , Βέργου Μαρία , Ρίτσα Μαρία και οι εκπαιδευτικοί Μολώνης Ζαχαρίας ΠΕ86 και Κολοβού Παρασκευή ΠΕ82.

Το θέμα της κινητικότητας ήταν η υγιεινή διατροφή και σωματική άσκηση ως μέσο ενίσχυσης της αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης των μαθητών για βελτίωση των μαθησιακών αποτελεσμάτων. Σε όλη την εβδομάδα του προγράμματος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε εργαστήρια άθλησης , διατροφής και να παρασκευάσουν τα δικά τους υγιεινά γεύματα και ροφήματα, ενώ παρακολούθησαν πειράματα χημείας, βιολογίας και φυσικής.

Συμμετείχαν μαθητές από την Κύπρο, την Ελλάδα, την Ισπανία, την Πολωνία τη Λιθουανία και τηνΠορτογαλία ως διοργανώτρια χώρα. Παρουσίασαν εργασίες με θέμα τις Διατροφικές Συνήθειες των μαθητών της κάθε χώρας.